مشاور اطلاعات و تحصیل در فرانسه

این وبلاگ با هدف ارائه اطلاعات لازم به کاربران متقاضی ادامه تحصیل در فرانسه و بلژیک و در صورت نیاز ارائه مشاوره های تحصیلی حضوری ایجاد شده است.

ادامه تحصیل در دوره های دکترای پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه
ساعت ٩:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٧   کلمات کلیدی: پزشکی عمومی ،دندانپزشکی ،فرانسه ،تخصص پزشکی


مقررات دوره های پزشکی ، دندانپزشکی وداروسازی براساس متون تدوین شده توسط وزارت بهداشت ووزارت آموزش هستند. درپایان سال اول برای هر دانشگاه ظرفیت پذیرش مشخص می شود ، تعداد دانشجویان خارجی نیزبه صورت در صدی از این ظرفیت است. این دوره ها در دانشگاهها یی ارائه می شوند که واحدهای آموزشی آن تحت عنوان مرکزبیمارستانی دانشگاهی (
CHU ) گردآمده اند.
برنامه آموزشی آنها مشتمل بر سه سیکل است وبه همان صورت سامان گرفته است: درپایان سال اول سیکل اول برای انتخاب شاخه تخصصی کنکور برگزار می گردد.

دوره های دکترای پزشکی ، دندانپزشکی وداروسازی

پزشکی

برای اخذ مدرک دولتی پزشکی عمومی 9 سال وبرای تخصص پزشکی 10 یا 11 سال تحصیل دانشگاه الزامی است.
-سیکل اول (PCEM ) در 2 سال. پس از موفقیت در کنکور ( مشترک برای پزشکی ودندانپزشکی ) ، در پایان سال اول ارائه می شود . کنکور برای پزشکی ودندانپزشکی مشترک است.
-سیکل دوم (DCEM ) در4 سال داوطلبان را برای اخذ مدرک سنتز بالینی ودرمانی آماده می کند.
-سیکل سوم : دوره residanat ( معادل انترنی در ایران ) که دانشجوپس از سیکل دوم مستقیماً به آن وارد می شود. در مدت دوسال ونیم مدرک پزشکی عمومی را دریافت می کند. به دنبال این دوره ، پزشکان عمومی می توانند یک یا دوسال دوره های توانایی پزشکی راکه دوره های تخصصی هستند بگذرانند.( آلر گولو لوژی ، آنتریولوژی ، طب سالمندان ، پزشکی سالمندان ، حوادث و....)
-دوره تخصصی پزشکی در 4 یا 5 سال است که پس ازکنکور دانشجورا به دوره تخصصی پزشکی راهنما می شود.
( 9رشته تخصصی درکنکورپیشنهاد می شود: تخصصهای جراحی ، تخصصهای پزشکی داخلی ، طب کار ، بهداشت عمومی ، زیست شناسی پزشکی ، روانکاوی ، بیهوشی ،  جراحی ، اطفال ، زنان وزایمان).


 
فهرست دانشگاه های غیر معتبر ایتالیا،فرانسه
ساعت ٤:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٦   کلمات کلیدی: دانشگاه ،مدارک ،فرانسه ،غیر معتبر

اداره‌کل امور دانش‌آموختگان وزارت علوم لیست دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی غیرمعتبر کشورهای ایتالیا، فرانسه  را اعلام کرد.

اداره ‌کل امور دانش‌آموختگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نیمه اول مهر ۸۹ لیست دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی غیرمعتبر کشورهای ایتالیا، فرانسه را به شرح ذیل اعلام کرد:

بر همین اساس کلیه مدارک صادره از دانشگاه‌های “Pebble Hills University “، “IUSS/ROSE School “، “St. John International University ” و “Florence University of the Arts ” را غیرقابل بررسی و ارزشیابی اعلام کرد.

بنابراین گزارش اداره‌کل امور دانش‌آموختگان وزارت علوم همچنین مدارک ۱۴دانشگاه و مرکز آموزش عالی فرانسه را غیرمعتبر دانست که لیست این دانشگاه‌ها به شرح ذیل است؛

۱- Academie Internationale des Hautes Etudes
2- Centre d’etude diplomatique et Strategique
3- Diplome d’etudes superieus-3eme cycle
4- (Ecole pour l’Inormarique et les nouvelles technologies (EPTHECH
5- Educatel
6- International University of Paris
7- Robert de Sorbon
8- Shiller International University
9- Total University
10- Vatel Hotel School
11- European Virtual University
12- مدرک از مدرسه مرکزی پاریس Master Specialise
13- International School of Management (ISM(
14- The American University of Paris

 

بر اساس این گزارش، چنانچه نام دانشگاه یا موسسه‌ای در فهرست دانشگاه‌ها و موسسات اعلام شده اعم از معتبر و غیرمعتبر منعکس نشده باشد، متقاضی می‌بایست اعتبار آن را از اداره‌کل امور دانش‌آموختگان استعلام کند.


 
چه کسانی از ارائه مدرک زبان فرانسه معاف می باشند؟
ساعت ٥:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۱٥   کلمات کلیدی: معافیت زبان ،زبان فرانسه ،آزمون ،پیش نیاز مدارک

Certains étudiants peuvent être dispensés du T.C.F pour la D.A.P. Cette dispense concerne

دانشجویانی که از ارائه مدرک ت س اف معاف هستند بدین ترتیب اشاره می شود:

 

- les ressortissants des Etats où le français est langue officielle

کسانی که تبعیت دولت هایی هستند که زبان رسمی آنها فرانسه می باشد

- les ressortissants de l’Espace économique européen

کسانی که در یکی از کشور های مشترک المنافع اروپایی سکونت دارند

- les étudiants non Français, issus des sections bilingues françaises figurant sur une liste établie conjointement par les ministères en charge de l'Education nationale et des Affaires étrangères

دانشجویان غیر فرانسوی که در نواحی زندگی می کنند که دو زبانه هستند و نامشان در فهرست ایجاد شده از سوی وزارت خانه های آموزش ملی و وزارت امور خارجه فرانسه موجود است

- les titulaires du D.A.L.F C1 (diplôme d’études approfondies de langue française, niveau C1 du Cadre européen commun de référence)

دارندگان مدارک د ا ال اف س 1 یا دیپلم مطالعات پیشرفته زبان فرانسه سطح س 1 در چارچوب اروپای مشترک

- les candidats qui ont déjà passé le test organisé par la Chambre de commerce et d’industrie de Paris et ont obtenu la note de 16/20 aux épreuves écrites de ce test.

 داوطلبانی که موفق به گذراندن آزمون اطاق بازرگانی بخش صنعت پاریس شدند و نمره 16 تا 20 بدست آوردند.نتایج این آزمون و پرونده مربوطه به سفارت فرانسه و سه دانشگاهی را که خود انتخاب کرده اید ارسال خواهد شد.اولین دانشگاه قبل از 30 آوریل به شما پاسخ خواهد گفت،دومین تا قبل از 31 مه و سومین دانشگاه تا قبل از 30 ژوئن!

 

Les résultats de ce test ainsi que votre dossier seront envoyés par l’Ambassade de France à trois universités que vous aurez librement choisies. La réponse de la première université vous arrivera avant le 30 avril ; la réponse de la deuxième avant le 31 mai, et la troisième avant le 30 juin.

 لازم به یاد آوریست که دانشجویان متقاضی پذیرش در مقطع دکترا نیز ملزم به ارائه مدرک زبان فرانسه نمی باشند و بعضا متقاضیان لیسانس برخی از رشته های مهندسی نیز تنها در حد آشنایی اولیه  در حد دلف از ارائه مدرک مورد نظر معاف می باشند.


 
معرفی دانشگاه پل ورلن متز در شرق فرانسه
ساعت ۱:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۱۳   کلمات کلیدی: دانشگاه پل ورلن متز ،معرفی دانشگاه ،فرهنگ ،یادبود و سالگرد

دانشگاه پل ورلن متز چهل ساله شد؛ دانشگاه پل ورلن در استان لورن فرانسه و در شرق این کشور قرار دارد؛در حال حاضر حدود 60  دانشجوی ایرانی در این دانشگاه معتبر که  یکی از زیبا ترین پردیس های دانشگاهی در فرانسه به شمار می آید،شاغل به تحصیل می باشند؛ این دانشگاه، امسال چهلمین سال تاسیس خود را با برنامه های متنوعی جشن گرفته است، در همین ارتباط نظرتان را به مطلبی از  دوست قدیمی و عزیزی که در این دانشگاه مشغول به تحصیل است جلب می کنم

mfatorehchi.blogfa.com


 
آزمون آشنایی با زبان فرانسه یا ت س افT C F
ساعت ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۱٠   کلمات کلیدی: t c f test ،زبان فرانسه ،محتوای پرسشنامه ،پیش نیاز مدارک

آزمون زبان فرانسه T.C.F ( آزمون آشنایی با زبان فرانسه)

برای متقاضیان ادامه تحصیل در فرانسه در مقطع لیسانس و مستر داشتن این مدرک الزامیست،سابقا مدرک D E L F و D A L F درخواست می شد؛در ادامه محتوای پرسشنامه ای را که به شرکت کنندگان ارائه می شود ملاحظه می کنید:

 

-         پرسشنامه ای با گزینه های گوناگون Q.C.M) ) حاوی 80 پرسش برای سنجش:

  • درک مطالب شفاهی ( 30 پرسش)
  • تسلط به ساختار زبان ( دستور زبان و واژه شناسی) ( 20 پرسش)
  • درک مطالب کتبی ( 30 پرسش)

 

-          یک آزمون کتبی شامل ( یک گزارش از داده های رقمی در 300 کلمه و یک استدلال در 400 کلمه در باره  یک موضوع با خصوصیتی بحث انگیز).

 

کل مدت آزمون حدودا سه ساعت است وداوطلبان شرکت کننده در آزمون T.C.F  گواهی نامه ای حاوی نمرات داوطلب در هر یک از بخش های آزمون دریافت خواهند کرد. این گواهی نامه 2 سال اعتبار دارد؛نتایج آزمون منحصرا توسط مرکز برگزارکننده این امتحانات به اطلاع شما قرار خواهد رسید.

 

نتایج آزمون به صورت زیر به اطلاع داوطلب می رسد:

 

  • یک امتیاز کلی برای  Q.C.M  از 699 و یک نمره برای تعیین سطح از 1 تا 6 با توجه به امتیازات کسب شده
  • جزییات امتیاز و سطح  در هر بخش (درک مطالب شفاهی، تسلط به ساختار زبان و درک مطالب کتبی)
  • یک نمره از 20 در آزمون کتبی.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید:

www.ciep.fr

 


 
آیا پس از فارغ التحصیل شدن، امکان اقامت بلند مدت در فرانسه وجود دارد؟
ساعت ٥:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۱٠   کلمات کلیدی: اقامت بلند مدت ،زندگی در فرانسه ،مهاجرت ،کارت اقامت دائم

بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در فرانسه از امکان گرفتن اقامت بلند مدت پس از فارغ التحصیلی سئوالاتی را مطرح می کنند،از اینرو لازم دیدم که در این ارتباط پستی را اختصاص دهم شاید کفایت نماید:

علی رغم اینکه در یک دهه گذشته و قبل از ایجاد اداره مهاجرت در فرانسه امکان گرفتن مجوز اقامت حتی پس از 5 سال استقرار مستمر ممکن بود ولیکن در سال های اخیر با مهاجرت روزافزون مهاجرانی از کشور های مغرب و افریقا و نیز گسترش روز افزون دانشجویان آسیایی مشتاق به تحصیل در این کشور، محدودیت های بیشتری اعمال شده است بگونه  ای که مدت زمان لازم برای درخواست مجوز اقامت دائم حداقل به 10 سال افزایش پیدا کرده است، البته فارغ التحصیلان رشته های فنی و   مهندسی با توجه به فراهم بودن فرصت های شغلی در بخش صنعت و دانشگاه ها در صورت تمایل به طور قابل توجهی شانس بسیار بالایی دارند و حتی دانشجویان بورسیه نیز گاها با صرف نظر کردن از وجه الضمانی که نزد وزارت علوم گذاشته اند ترجیح می دهند که در این سو به کار و زندگی ادامه دهند!ولیکن متاسفانه چنین فرصتی برای فارغ التحصیلان علوم انسانی جز در موارد بسیار نادر نیست و لذا در مواردی دانشجویان مجرد در این حوزه یا تن به ازدواج های ناخواسته می دهند و یا چنانچه متاهل هستند با آوردت فرزند و گرفتن شناسنامه فرانسوی برای نوزاد خود در پی آنند که در این روند از تسهیلاتی برخوردار شوند و البته هستند دانشجویانی که با خرید ملک و خانه و یا مغازه فاصله خود را برای گرفتن کارت اقامت دائم نزدیک تر می سازنند! با همه این توصیفات به نظر اینجانب  کشور فرانسه با همه جلوه های طبیعی و مسحور کننده اش و جاذبه های فرهنگی و هنری غنی اش بیش از یک دوره دانشجویی و یا اقامت  10 ساله قابل سکنی نیست و برای ایرانیانی که وابستگی روانی و عاطفی کم نظیری به خانواده و اقوام و دوستان و فرهنگ ملی و بومی دارند بیش از این مدت چندان دلپذیر نخواهد بود مگر با گذشتن و فراموش کردن بخشی از هو یت و فرهنگ سرزمین مادری و استحاله شدن در فرهنگ مردمان این سرزمین که در عین متفاوت بودن  فرد را از هویت فرهنگی و دینی خود دور می سازد!


 
لیسانس/مستر/دکترا(سطوح تحصیلی نظام آموزشی اروپا)
ساعت ٢:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٩   کلمات کلیدی: فرانسه ،نظام آموشی در اروپا ،مقاطع تحصیلی ،جذب دانشجو


از سال ۱۹۹۸، ابتدا ۴ دولت اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه، انگلستان و ایتالیا، پروژه ایجاد فضایی اروپایی درزمینه آموزش عالی و پژوهش را آغاز کردند سپس تعداد آنها به   ۳۶ دولت «اروپای بزرگ» افزایش یافت.با حفظ نظام دانشگاهی خاص هر کشور، روند پی گرفته تطبیق تدریجی این نظامها را تسهیل می نماید.

این فضای جدید دانشگاهی اروپایی جابجایی دانشجویان ، استادان و پژوهشگران را در اروپا و خارج از آن سهولت می بخشد و قابلیت جذب دانشجو را نیزدر دانشگاههای اروپایی در سطح جهانی می افزاید.  

اصلاحات انجام شده بر اساس شکل گیری سه سطح اصلی است :

لیسانس (۳ سال تحصیل پس از دیپلم متوسطه)، مستر (۵ سال تحصیل پس از دیپلم متوسطه)، دکترا( ۸ سال تحصیل پس از دیپلم متوسطه). هم اکنون، دو سوم دانشگاههای فرانسوی فرمول LMD را به کار گرفته اند.


 
دوره فشرده مکالمات کاربردی زبان فرانسه (ویژه متقاضیان ادامه تحصیل در فرانسه..)
ساعت ٢:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٥   کلمات کلیدی: فراگیری زبان ،فرانسه ،کانادا ،بلژیک

از آنجا که بسیاری از متقاضیانی که به تازگی فراگیری زبان فرانسه را آغاز کرده اند و همزمان بدنبال اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه و بلژیک و دانشگاه های فرانسه زبان کانادا می باشند و احتمال می دهند که در رتق و فتق کردن امورات تحصیلی و اقامتی خود،بخصوص در ماه های اولیه اقامت در کشور مقصد دچار نگرانی روحی و تحمل هزینه های پیش بینی نشده شوند، بر آن شدیم که با بهره گیری تجارب دانشجویانی که سابقه تدریس این زبان را دارند و با فرهنگ و نظام آموزشی و اداری و خدماتی در فرانسه و بلژیک بخوبی آشنایی دارند چند دوره  فشرده مکالمه کاربردی زبان و اصطلاحات روزمره فرانسه را برای علاقمندان برگزار کنیم.

کلاس های مزبور به منظور بهره گیری هر چه بیشتر فراگیران، به طور نیمه خصوصی و ویژه متقاضیان اخذ پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی در فرانسه و بلژیک و کانادا (کبک) می باشد.

زمان برگزاری اولین دوره: اول دیماه و در سه روز هفته(بعد از ظهرها) به مدت یک ماه خواهد بود.

علاقمندان می توانند از طریق درج کامنت و یا ارسال ایمیل با ذکر سطح آشنایی و شماره تماس اعلان آمادگی نمایند تا در زمان مقتضی جهت دعوت به شرکت در دوره مورد نظر با آنان تماس برقرار گردد.


 
هزینه های اقامت و تحصیل در فرانسه(پاسخ به یک سئوال)
ساعت ۸:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢   کلمات کلیدی: هزینه ،تحصیل ،زندگی ،کمک های دولتی

 

در پاسخ به سئوال اقای حمید در کامنت قبلی باید اجمالا به اطلاع برسانم که اولا دانشگاه های دولتی فرانسه شهریه ای را از دانشجویان مطالبه نمی کنند و تنها می بایست مبلغی رابه عنوان حق ثبت نام  در حین ثبت نام پرداخت کرد که بسته به نوع دانشگاه و خدماتی که ارائه می شود در مقطع دکتری بین 300 تا 800 یورو در نوسان می باشد که البته در دوره دکتری می توان در یک نوبت درخواست معافیت از پرداخت حق ثبت نام را به معاونت امور اجتماعی دانشگاه ارائه کرد که امکان برخورداری از آن برای یک نوبت بسیار زیاد است.

و در خصوص هزینه تحصیل هم بسته به شهر محل اقامت متفاوت است .در حال حاضر برای یک دانشجوی مقتصد و یا یک زندگی طلبگی (البته طلاب امروزی نه طلاب عهد قاجار) در شهرستان ها بین 300تا 500 یورو و در پاریس حدود 800 تا 1000 یورو قابل تخمین است.(یقینا کمتر از هزینه تحصیل در دانشگاه آزاد در مقطع فوق لیسانس)البته با این احتساب که حدود 40 تا 60 درصد هزینه های اجاره مسکن یا خوابگاه از سوی سازمان حمایتگر خانواده( CAF) از محل پرداخت مالیات شهروندان فرانسوی به شما عودت خواهد داده خواهد شد که این میزان برای متاهلین حتی تا 70 درصد هم می رسد و جالب توجه این است که دانشجویان بورسیه علی رغم برخورداری از کمک مالی دولت بیشتراز افراد غیر بورسیه از این امتیاز برخوردار می شوند!

این امتیاز فوق العاده تنها در کشورفرانسه قابل اعطاء به شهروندان است!