مشاور اطلاعات و تحصیل در فرانسه

این وبلاگ با هدف ارائه اطلاعات لازم به کاربران متقاضی ادامه تحصیل در فرانسه و بلژیک و در صورت نیاز ارائه مشاوره های تحصیلی حضوری ایجاد شده است.

رفتارهای غیر قابل پیش بینی سفارت فرانسه در صدور ویزای دانشجویی!
ساعت ۳:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۳٠   کلمات کلیدی: صدور ویزا ،کمک های مالی فرانسه ،دلایل عدم صدور ویزا ،اداره مهاجرت فرانسه

برخی از متقاضیان ادامه تحصیل در  فرانسه‏ در مقاطع تکمیلی از عدم صدور ویزا پس از طی فرآیندی نسبتا طولانی اظهار نگرانی می کنند و به عبارت دیگر‏‏‎ از صدور ویزا در موعد مقرر اطمینانی ندارند. در این خصوص یادآوری می کنم که اگر چه‏‏، بر اساس مشاهدات و تجربه شخصی  رفتار کنسولگری فرانسه را در سال های اخیردر زمینه صدور ویزا خیلی متناقض و غیر قابل پیش بینی دیده ام با این حال چنانچه متقاضیان دارای مدرک آشنایی به زبان فرانسه باشند و نیز مدارکی دال بر موجودیت کافی منابع مالی و ملکی ارائه دهند‏، و البته چنانچه مدارک تسلیمی نیز دارای نقص خاصی نباشد! می توانند تا 90 درصد از صدور ویزای بلند مدت دانشجویی اطمینان حاصل نمایند ‏ و البته ترجیحا توصیه می شود که این عزیزان در ابتدای سال میلادی اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر نمایند تا مدارک آنان زمانی مورد بررسی قرار گیرد که سهمیه اختصاصی سفارت به اتمام نرسیده باشد!  بویژه آنکه براساس اطلاعات موثق تا زمانی که متقاضیانی از مقامات دستگاه دیپلماتیک و امور سیاسی کشور و نیز تجار و بازرگانان و یا سرمایه گذارانی وجود داشته باشند به جز سهمیه حداقلی ویزای بلند مدت دانشجویی،‏ که در اوایل سال اختصاص می یابد، آنان همواره در اولویت قرار دارند و چنانچه سهمیه ای در پایان سال باقی بماند امکان واگذاری به دانشجویان متقاضی مردود شده و یا نوبت اول بیشتر می شود!  بر این اساس بررسی ها و تجربیات بنده و دوستان دانشجو نشان می دهد که بهترین زمان ارائه پرونده درخواست ویزای تحصیلی اوایل سال میلادی و یا بعضا اواخر آن سال می باشد. البته لازم به ذکر است، همانگونه که قبلا هم یادآوری کرده بودم در مورد دانشجویان متا هل و بویژه دارای فرزند، رفتار آنان بسیار پیچیده تر و البته قابل پیش بینی تر می باشد‏! دلیل مخالفت با در خواست های متقاضیان متاهل هم مخالفت سازمان مهاجرت فرانسه است،بیشتر بدلیل هزینه های مضاعف تسهیلاتی که به دولت فرانسه تحمیل می شود و نیز به دلیل کمک های مالی دولت، بویژه در خصوص اجاره بهای مسکن است که در زمان اقامت شامل آنان خواهد شد و در صورت افزایش تعداد نفرات این کمک های بی نظیر( در مقایسه با کشورهای دیگر اروپایی) بیشتر می شود و حتی  تا 90 درصد هزینه اجاره بهای مسکن اقامتی افزایش می یابد! ضمنا این کمک ها شامل کلیه دانشجویان می شود حتی اگر سفارت از شما تعهدی دال بر عدم تقاضا گرفته باشد!


 
چگو نگی تشکیل پرونده و ارسال مدارک برای مقطع لیسانس
ساعت ۳:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/٢٧   کلمات کلیدی: پذیرش لیسانس ،نحوه ارسال مدارک ،نحوه تکمیل مدارک

 

دومین مرحله اقدام به پذیرش

متقاضی می بایست حتما پرونده درخواست خود را به دفتر همکاری های بخش فرهنگی سفارت فرانسه تسلیم نماید.شما به جز یک پرونده نمی توانید پرونده دیگری را تحویل دهید.کلیه پرونده هایی که مستقیما به دانشگاه مربوطه ارسال شده باشد مورد برسی قرار نخواهد گرفت!

مدارک تایید شده زیر باید به پرونده درخواست ضمیمه گردد:

چنانچه دارنده  دیپلم هستید(در ترجمه، پیش دانشگاهی ذکر می شود)

مدارکی که باید به در خواست پیوست کنید عبارتند از:

-          ریز نمرات کسب شده در طی دو سال آموزشی قبل، و در طی اولین ترم سال آموزشی فعلی؛

-          یک کپی شناسنامه با ترجمه فرانسه یا یک کپی خوانا از پاسپورت معتبر؛ یا کپی کارت هویت به همراه ترجمه فرانسه؛

-          سه عدد پاکت نامه در قطع معمولی (که روی یکی از آنان باید تمبر کشورتان چسبانده شود) و یک پاکت بزرگ  به اندازه فرم های درخواست ، به همراه هر چهار آدرس یا پاسخ های درخواست پذیرشی که برایتان ارسال خواهد شد.

-          2 کوپن پاسخ بین المللی( که می تونه از یک دفتر پستی خریداری بشه)؛

-           

-          الف) مدارکی که باید از زمان ثبت نام قطعی تان در یک دانشگاه فرانسوی  ضمیمه بشود،منظور  دانشگاهی است که  در خواست داوطلبی شما را مورد برسی قرار خواهد داد.

-          ب) مدارک که باید در موقع ثبت نام قطعی ارائه شود عبارت است از اصل دیپلم پایان تحصیلات آموزشی

اد    ادامه دارد....

ا

 


 
تجربه مراجعه عجولانه به موسسات اخذ پذیرش سودجو و نا معتبر!
ساعت ٩:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/٢۳   کلمات کلیدی: ضرورت اخذ مشاوره ،موسسات مشاوره ،اطلاعات غیر کارشناسی ،هزینه های زندگی و تحصیل

مراجعه یکی از متقاضیان مشاوره در روز گذشته و ابراز شکوه از موسسه ای که برایش اقدام به پذیرش از دانشگاهی غیرمعتبر کرده بود، انگیزه ای شد تا این پست را به ضرورت اخذ مشاوره از سوی افراد کارشناسی که به تازگی از کشور مورد نظر فارغ التحصیل شده اند و یا در حال ادامه تحصیل هستند اختصاص بدهم . متاسفانه این متقاضی که  حتی برای ثبت نام  هم به دانشگاه  مربوطه  مراجعه کرده بود از سوی موسسه و کارشناس مربوطه مطلع  نشده بود که  سفارت فرانسه با صدور ویزا برای همسر و فرزندش مخالفت می ورزد و لذا در پی عدم موفقیت در به همراه بردن خانواده و نیز عدم اعتبار دانشگاه پذیرنده مجبور به انصراف و بازگشت به وطن شده بود در حالیکه حدود 2میلیون به موسسه مزبور پرداخت  کرده بود و حدود 5میلیون نیز در مدت دو ماه اقامت در فرانسه هزینه کرده بود! همانطور که در پست هایی تاکید کرده بودم ، تا جای ممکن سراغ اینگونه موسسات سود جو نروید، وبا این حال موکدا توصیه می کنم که حتما حتی قبل از انتخاب کشور شهر و دانشگاه مورد نظر، ضمن مشاوره با افراد صاحب نظر و کارشناس و ترجیحا کسانی که در طی سال های اخیر در کشور متبوع تحصیل کرده اند اطلاعات ضروری و منطبق با واقعیت را کسب نمایید تا ضمن اجتناب ازبروز مشکلاتی اینچنینی در هزینه های ایاب و ذهاب و تحصیل نیز صرفه جویی گردد. گفتنی است که  خود من نیز علی رغم اینکه دوستانی را در شهر محل تحصیل داشتم ، از آنجا که چند سالی از زمان تحصیلشان می گذشت  برخی از اطلاعات آنان من جمله هزینه زندگی  منطبق با واقعیت نبود و جالب اینجاست که حتی کارشناس سفارت فرانسه نیز هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه را دو برابر مقدار لازم ابراز می کرد! که این امر موجب شد که بنده آپارتمانی را در بدترین زمان ممکن به نصف قیمت ملک، همزمان با افزایش دو برابری بهای مسکن در تهران، در ماه بعد فروختم در حالیکه اگر از عدم موافقت با صدور ویزا برای خانواده ام و نیز هزینه واقعی زندگی مطلع می شدم نیازی به فروش آن سرمایه شخصی نبود. ضمن اینکه مبلغ 6000 یوروی واریز شده در حساب ارزی نیز برای گذران حدود یک و نیم سال در شهر های فرانسه کافی بود، در حالیکه  برخی افراد ناآگاه ابراز می کردند که نباید به آن موجودی دست زد!از اینرو به متقاضیان توصیه می کنم که با کمی صرف وقت و جستجوی بیشتر و بهره گیری از راهنمایی های موردی افراد خبره و کارشناس و ترجیحا دانشجویان مقیم شاغل در مقاطع عالی تحصیلی، نیاز های اطلاعاتی خویش را برطرف سازند. اینجانب و همکاران دانشجویم در فرانسه و بلژیک نیز تمام تلاش و تجربه خود را بکار خواهیم بست که در مسیر مقدس علم و دانش اندوزی، تنها طی یک تا سه جلسه یک ساعتی، متقاضیان را از مراجعه به اینگونه موسسات  و یا بهتر بگویم بنگاه های انتفاعی بی نیاز سازیم.


 
پاسخ به یک سئوال در خصوص اعتبار دانشگاه های هدف
ساعت ٤:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/٢۱   کلمات کلیدی: هزینه زندگی ،اخذ پذیرش ،پروپوزال ،دانشگاه های معتبر

 

به متقاضیان یاد آوری می شود که قبل از اینکه  دانشگاهی را انتخاب کنند و یا درخواست بدهند باید  سری به سایت وزارت علوم بزنید و ببینید که آیا دانشگاه مزبور جزء دانشگاه های معتبر محسوب می شود یا خیر و بعد اقدام کنید. ضمن اینکه در مقطع دکتری ضرورت ندارد که حتما به گروهی ایمیل بزنید که عنوان دقیق رشنه شما را داشته باشد !با توجه به اینکه در مقطع دکتری موضوع پروپوزال و نحوه نگارش و تبیین مساله بسیار تعیین کننده است شما می توانید پس از نگارش ‚آن را به کلیه گروه های مربوطه ارسال کنیدو البته انتظار هم نداشته باشید که گروهی را بیابید که قبلا از آن در ایران فارغ التحصیل شده اید! 
ضمنا معمولا دانشگاه های مستقر در پاریس از جمله سوربن خیلی دیر به درخواست ها پاسخ می دهند و یا مدت زیادی شما را درلیست انتظار قرار می دهند.
اگر چه بعد ها با توجه به هزینه های سنگین زندگی در پاریس از این امر خیلی خرسند هم خواهید شد!

 
چگونه از یک دانشگاه در فرانسه در مقطع لیسانس پذیرش بگیریم؟
ساعت ۳:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۱٤   کلمات کلیدی: اخذ پذیرش ،مقطع لیسانس ،نظام آموشی در فرانسه ،درخواست ثبت نام

 

بر حسب سطح  تحصیلاتتان و نیز رشته ای که مایل به ادامه در آن هستید اقدامات لازم الاجراء برای اخذ پذیرش متفاوت می باشد!

 

پذیرش در سطح لیسانس

برای اخذ پذیرش در سال اول و دوم لیسانس در دانشگاه های دولتی فرانسه شما می باید اجبارآ درخواستتان را از طریق واسطه ای( در ایران از طریق سفارت فرانسه) پیگیری نمایید.

 

مرحله اول

شما می بایست به بخش فرهنگی سفارت فرانسه پوشه درخواست پذیرش پیش ثبت نام در سال اول و دوم لیسانس در یک دانشگاه  فرانسوی را ارایه دهید. همچنین می توانید این پوشه را از سایت های زیر از اینترنت پرینت بگیرید:

 

www.education.gouv.fr

www.ambafrance-iran-culture.com

ادامه دارد...