مشاور اطلاعات و تحصیل در فرانسه

این وبلاگ با هدف ارائه اطلاعات لازم به کاربران متقاضی ادامه تحصیل در فرانسه و بلژیک و در صورت نیاز ارائه مشاوره های تحصیلی حضوری ایجاد شده است.

نحوه مساعدت در اخذ پذیرش در دوره های تکیلی و هزینه پیگیری
ساعت ٤:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٢۸   کلمات کلیدی: پیگیری پذیرش تحصیلی ،هزینه پیگیری پذیرش ،خدمات مشاوره

درپاسخ به عزیزانی که برای اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه و یا بلژیک با مشکلاتی مواجه هستند و یا بدلیل عدم حوصله،عدم آشنایی با زبان و یا نداشتن وقت کافی مایلندکه درخواست آنان از سوی افراد مقیم پیگیری شود به اطلاع می رسانم که متقاضیان مورد نظر می بایست ابتدا متعاقب جلسه ای حضوری، وضعیت خود را اعم از میزان تسلط به زبان فرانسه و یا انگلیسی، توانایی مالی، و رشته تحصیلی مورد علاقه شان را تشریح نمایند تا متعاقب بررسی های لازم، فرد مناسبی در شهر تقاضا شده به ایشان معرفی گردد تا مقدمات اخذ پذیرش آنان فراهم شود.هزینه های مشاوره و بررسی وضعیت عمومی متقاضی پنجاه هزارتومان و هزینه های پیگیری پذیرش از سوی دانشجویان همکار در دو کشور مزبور در مقطع مستر یا ارشد بسته به اقدامات و هزینه کرد بین ٣٠٠ تا ۴٠٠ یورو و در مقطع دکترا بین ۵٠٠ تا ۶٠٠ یورو تعیین و از متقاضیان پس از اخذ پذیرش مطالبه خواهد شد.در این خصوص ترتیبی داده خواهد شد که متقاضی شخصا با دانشجوی مشاور مقیم در ارتباط مستقیم قرار گیرد.

لازم بذکر است که متقاضی می بایست قبل از اقدام به درخواست پیگیری پذیرش خود، از امکان صدور ویزای تحصیلی اش از طریق سفارت اطمینان حاصل نماید!


 
هزینه زندگی و تحصیل در فرانسه
ساعت ۱۱:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٢٦   کلمات کلیدی: هزینه زندگی ،کاهش هزینه ها ،هزینه تحصیل ،هزینه های زندگی و تحصیل

 

روز گذشته یکی از متقاضیان شهرستانی ادامه تحصیل در فرانسه که در حال حاضر دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در تهران است،در خصوص برآورد هزینه اعلان شده در پست های پیشین ابراز شگفتی می نمود و پیش بینی هزینه زندگی و تحصیل حدود 400 یورو در فرانسه را کمتر از هزینه تحصیل و زندگی خود در تهران قلمداد می کرد و البته بنحوی از بابت این تخمین دچار تردید بود !در این ارتباط چند یادآوری چند نکته را لازم می دانم:

اول اینکه هزینه اعلان شده برای زندگی در شهرستانهاست و نه پاریس(هزینه زندگی در پاریس تقریبا دو برابر هزینه زندگی در شهرستانهاست)!

دوم اینکه هزینه اعلان شده هزینه متوسط می باشد و بسته به کوچکی یا بزرگی شهر محل اقامت این برآورد تا 100 یورو کمتر و یا بیشتر می گردد!

سوم اینکه جنسیت دانشجو ،مشی اقتصادی و تغذیه ای، شیوه گذران اوقات فراعت و نوع رشته تحصیلی از عوامل موثر در کاهش و یا افزایش هزینه زندگی و تحصیل دانشجوست!

یادآوری می کنم که پایین بودن نسبی هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه در مقایسه با کشور های دیگر اروپایی به دو عامل فقدان شهریه دانشگاهی ( همچون کشور های انگلیسی زبان) و نیز کمک هزینه مسکن مرکز مساعدت های مالی دولت فرانسه می باشد که افراد مجرد تا 50 درصد و افراد متاهل تا 65 درصد از بهای واحد استیجاری را با تکمیل فرم درخواستی از دولت دریافت می کنند!و از همین روست که سفارت فرانسه در خصوص صدور ویزا برای افراد متاهل و بویژه دارای فرزند در سال های اخیر بسیار سخت گیری می کند تا جایی که بنده به هیچ داوطلب متاهل دارای فرزند توصیه نمی کنم که این کشور را در مقطع کنونی انتخاب نمایند مگر آنکه مایل باشند به تنهایی برای تحصیل در مقطع دکتری به آن کشور عزیمت و به ناچار تردد نمایند. 


 
چند یادآوری به متقاضیان تحصیل بوردهای تخصصی در دانشگاه های بلژیک
ساعت ٥:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٢٢   کلمات کلیدی: بوردهای تخصصی ،دانشگاه های بلژیک ،دانشگاه آزاد اسلامی ،کنکور پزشکی

 

با توجه به دشواری های پیچیده اخذ پذیرش در دوره های تخصصی پزشکی در کشور فرانسه از جمله ضرورت تسلط به زبان فرانسه و موفقیت در کنکوری که از سوی وزارت بهداشت آن کشور بر گزار می شود، بسیاری از متقاضیان بوردهای تخصصی در سال های اخیر، کشورهای دیگر اروپایی بویژه بلژیک را بر می گزینند و از همین رو، برخی از خوانندگان و فارغ التحصیلان پزشکی در خصوص نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های آن کشور سئوالات زیادی را مطرح می کنند، از اینرو برای این گروه از داوطلبان چند نکته را یاد آور می شوم:

*کلیه داوطلبان ملزم به داشتن مدرک آیلتس می باشند و البته در صورت نداشتن این مدرک می توانند دوره های مربوطه را در دانشگاه متبوع خود بگذرانند.

*کلیه فارغ التحصیلان پزشکی می بایست در کنکور جامعی شرکت نمایند تا صلاحیت علمی آنان مورد تایید قرار گیرد.

*اعتبار دانشگاهی که متقاضی از آن فارغ التحصل شده است بسیار مهمتر از معدل کل ایشان است.در همین ارتباط لازم به ذکر است که بسیاری ازمسئولان بررسی سوابق علمی دانشگاه های معتبر بلژیک از جمله گنت از جایگاه علمی و رنکینگ دانشگاه های ایران بخوبی مطلع هستند و با فارغ التحصیلان دانشگاه های نا شناخته و بویژه دانشگاه های آزاد اسلامی بسیار محتاطانه رفتار می کنند.

*با توجه با ضرورت گذراندن دوره های تخصصی در بیمارستان های آموزشی،کلیه دانشجویان پذیرفته شده مشمول بورسیه تحصیلی و یا کمک مالی خواهند شد.

علاقمندان واجد شرائط می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا طرح در خواست بررسی وضعیت خود و پیگیری پذیرش، آدرس ایمیل مشاور مقیم را متعاقب تماس تلفنی دریافت نمایند.

 


 
امکان ادامه تحصیل در دانشگاه های فرانسه به زبان انگلیسی
ساعت ۱:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٢٠   کلمات کلیدی: ادامه تحصیل به زبان فرانسه ،آموزش به زبان فرانسه ،معرفی سایت


برخی از متقاضیان ادامه تحصیل که با زبان انگلیسی آشنایی دارند و یا تمایل به صرف وقت و زمان برای فراگیری زبان فرانسه ندارند ازامکان ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه خود به زبان انگلیسی سئوال می کنند،علاقمندان می توانند ضمن مراجعه به سایت کمپوس فرانس و ورود به آیکون برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی رشته و دانشگاه مورد نظر خود را بیابند و اقدام به درخواست پذیرش نمایند و البته از آنجایی که بیشتر اینگونه رشته ها در مقاطع تکمیلی ارائه می شود،امکان پیگیری پرونده های متقاضیان با توجه به عدم آشنایی ایشان به زبان فرانسه از سوی دانشجویان مقیم نیز ممکن می باشد!

www.campusfrance.org/fr


 
پایگاهی برای دسترسی به بورس های تحصیلی در مقاطع تکمیلی
ساعت ٤:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱٤   کلمات کلیدی: بورس تحصیلی ،معرفی چند سایت ،متقاضیان بورس

برخی از متقاضیان پیوسته از امکان برخورداری از بورسیه های تحصیلی سئوال می کنند بویژه کسانی که فکر می کنند بدون بورس عملا از ادامه تحصیل باز می مانند! در ادامه ضمن مراجعه به سایت زیر می توانید فرصت های استفاده از بورس های تحصیلی در مقاطع تکمیلی را که از ماه ژوئن اعطاء می شود، بررسی و درخواست خود را ارسال نمایید!

با توجه به تعدد پایگاه های اعلان شده حتما در یکی از این پایگاه ها، رشته مورد نظر خود را از علوم انسانی تا علوم پایه و هنر  خواهید یافت!

http://ymlp.com/z0zK7t

موفق باشید


 
پاسخی به درخواست های اخذ پذیرش
ساعت ۱٠:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱۳   کلمات کلیدی: ضرورت اخذ مشاوره ،اخذ پذیرش ،کاهش هزینه ها ،موسسات مشاوره

در پاسخ به درخواست  برخی از متقاضیان مبنی بر اینکه کل مراحل پذیرش را خود و یا دوستانم پیگیری نماییم، باید خاطر نشان کنم که متقاضیان، متعاقب دو تا سه جلسه مشاوره و گرفتن اطلاعات لازم می توانند شخصا اقدام به اخد پذیرش و درخواست ثبت نام نمایید و در کلیه مراحلی که احیانابه مشکلی برخورد نمود ند، من و دوستانم آنان را یاری خواهیم رساند،از انجام مکاتبات لازم گرفته تا ویرایش پروپوزال و معرفی دانشگاه و اساتید مربوطه و لذا متقاضیان مطمئن باشند که چنانچه متعاقب راهنمایی های اخذ شده اقدام نمایندبه هیچ وجه نیازبه سپردن این امر به دیگران و یا موسسات اعزام دانشجو به خارج نخواهند داشت و علاوه بر آن اعتماد به نفس بیشتری هم کسب خواهند کرد!اگر چه برخی از دانشجویان مقیم و شناخته شده در کشور های بلژیک و فرانسه مایلند با یک سوم هزینه های رایج پیگیری پرونده متقاضیان را بر عهده بگیرند، ولی با این حال توصیه می کنم که علاقمندان ادامه تحصیل در خارج با صرف کمی وقت و حوصله و اخذ اطلاعات لازم از افراد خبره و مجرب در این امر فعالانه تر عمل کنند تا ضمن صرفه جویی در هزینه ها،لذت مضاعفی را هم از اخذ پذیرش تجربه نمایند!  


 
پذیرش در دانشگاه های فرانسه در مقطع مستر (کارشناسی ارشد)
ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱٢   کلمات کلیدی: مستر ،کارشناسی ارشد ،مدارک لازم ،زمان ثبت نام

برای دریافت پذیرش ازدانشگاه برای ادامه تحصیل در سطح مستر شما می توانید مستقیما با دانشگاه مورد نظر تماس گرفته،  شخصا اقدام کنید و نیازی به اقدام از طریق سفارت فرانسه نیست.

برای  درخواست پذیرش ازاکثر دانشگاه ها باید از ماه مارس اقدام کرد. با این حال بعضی از مراکز آموزش عالی از ماه آوریل یا ماه مه تقاضاهای پذیرش را می پذیرند.

شما باید درخواست خودتان را در قالب فرم تقاضای پذیرش برای دانشگاه مورد نظر ارسال کنید. این فرم می تواند به شکل های زیر باشد:

فرمی که در سایت دانشگاه مورد نظر قرار دارد و شما می توانید به کمک دستگاه چاپگر آن را چاپ کنید

یا فرمی است الکترونیکی که باید به صورت آن لاین روی سایت دانشگاه تکمیل شود.

  بعضی از دانشگاه ها به صورت مکاتبه ای فرم های مربوط را از طریق پست ارسال می کنند. برای بعضی دیگر این روش تنها راه به دست آوردن فرم است، اما تعداد این قبیل دانشگاه اندک است.

علاوه براین، شما باید مدارک دیگری را نیز ضمیمه فرم تقاضا بنمایید. این مدارک به تناسب هر دانشکده می تواند متفاوت باشد اما عمده مدارکی را که اغلب دانشکده ها مطالبه می کنند به شرح زیر است:

 

یک نسخه از ریز نمرات کلیه دروس در طول تحصیلات و ترجمه آن به زبان فرانسه

فتوکپی آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه آن به زبان فرانسه

یک CV (شرح حال و سوابق)

یک نامه که در آن انگیزه خود را برای ادامه تحصیل شرح می دهید

شرح کامل کلیه دوره های آموزشی ای که گذرانیده اید

نتیجه یکی از آزمون های آشنایی به زبان فرانسه،  عموما یکی از مدارک (T.C.F, T.E.F, D.E.L.F, D.A.L.F ) مطالبه می شود. مدرک اخیر برای ادامه تحصیل در مقطع مستر مورد نیاز نیست. اکثر دانشگاه ها و نه همه آنها،  آن را مطالبه می کنند. سطح مورد انتظار زبان فرانسه به تناسب رشته تحصیلی و دانشکده مربوطه،  متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت های زیر مراجعه کنید:

www.fda.ccip.fr   برای T.C.F

 


 
مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه در مقطع کارشناسی(مرحله سوم)
ساعت ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱٠   کلمات کلیدی: آزمون ت س اف ،نحوه اخذ پذیرش ،مقطع لیسانس ،معافیت از امتحان زبان

مرحله سوم

 

شما باید در آزمون زبان فرانسه T.C.F ( آزمون آشنایی با زبان فرانسه) موفق شوید.  T.C.F برای تقاضای پذیرش به شکل زیر است:

 

-          پرسشنامه ای با گزینه های گوناگون Q.C.M) ) حاوی 80 پرسش برای سنجش:

  • درک مطالب شفاهی ( 30 پرسش)
  • تسلط به ساختار زبان ( دستور زبان و واژه شناسی) ( 20 پرسش)
  • درک مطالب کتبی ( 30 پرسش)

 

-          یک آزمون کتبی شامل ( یک گزارش از داده های رقمی در 300 کلمه و یک استدلال در 400 کلمه در باره  یک موضوع با خصوصیتی بحث انگیز).

 

کل مدت آزمون سه ساعت است.

 

داوطلبان شرکت کننده در آزمون T.C.F  گواهی نامه ای حاوی نمرات داوطلب در هر یک از بخش های آزمون دریافت خواهند کرد. این گواهی نامه 2 سال اعتبار دارد.

 

نتایج آزمون منحصرا توسط مرکز برگزارکننده این امتحانات به اطلاع شما قرار خواهد رسید.

 

نتایج آزمون به صورت زیر به اطلاع داوطلب می رسد:

 

  • یک امتیاز کلی برای  Q.C.M  از 699 و یک نمره برای تعیین سطح از 1 تا 6 با توجه به امتیازات کسب شده
  • جزییات امتیاز و سطح  در هر بخش (درک مطالب شفاهی، تسلط به ساختار زبان و درک مطالب کتبی)
  • یک نمره از 20 در آزمون کتبی.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید:

www.ciep.fr

 

 داوطلبان زیر از امتحان T.C.F برای تقاضای پذیرش معاف هستند:

-          کسانی که  دارای تابعیت کشورهایی هستند که در آنها زبان فرانسه زبان رسمی است

-          کسانی که تابعیت یکی از کشورهای عضو جامعه اقتصادی اروپا را دارند

-          دانشجویان غیر فرانسوی فارغ التحصیل مدارس دوزبانه فرانسوی که اسامی آنها درفهرست مشترک وزارت آموزش و پرورش و وزارت امور خارجه فرانسه قرار دارد.

-          دارندگان مدرک D.A.L.F C1 ( دیپلم تحصیلات تکمیلی زبان فرانسه سطح  C1 کادرمشترک مرجع اروپایی)

-          داوطلبانی که در آزمون اتاق بازرگانی و صنعت پاریس شرکت کرده و در امتحانات کتبی آن حداقل نمره 16 از 20 کسب کرده اند.

 

نتایج این آزمون به همراه پرونده شما از طریق سفارت فرانسه به سه دانشگاهی که آزادانه آنها را انتخاب کرده اید ارسال می شود. جواب دانشگاه اول قبل از 30 آوریل،  جواب دانشگاه دوم قبل از 31 مه و جواب دانشگاه سوم قبل از 30 ژوئن به دست شما می رسد.

 


 
تحصیلات نیمه حضوری دکترا در خارج کشور حذف شد!
ساعت ٥:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۳   کلمات کلیدی: ارزیابی مدارک ،تحصیلات نیمه حضوری ،ارزشیابی مدارک

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره نحوه ارزیابی مدارک دانشگاهی در مقطع تحصیلی دکتری، شرایط ویژه ای برای دوره های نیمه حضوری مقطع دکتری اعلام شد.

اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نحوه ارزشیابی مدارک دانشگاهی تحصیلات نیمه حضوری مقطع دکتری را اعلام کرده است که بر اساس آن در صورتی که فردی تحصیل خود در مقطع دکتری در دوره نیمه حضوری از اول مارس 2011  یا 10 اسفند 89 آغاز کرده باشد، مدارک دانشگاهی وی که حاصل از این تحصیلات است قابل ارزشیابی نیست.

بر اساس مصوبات شورای ارزشیابی وزارت علوم، مدارک دانشگاهی حاصل از دوره های پیوسته کارشناسی به دکتری (BY Research) در خارج از کشور با تاریخ شروع به تحصیل پس از اول مارس 2011 به ماخذ دکتری پژوهشی قابل بررسی و ارزشیابی است.

بر اساس قوانین موجود در نظام های ارزشیابی، ذکر نظام آموزشی برای تحصیلات‌ "نیمه‌حضوری" در ارزشنامه ضروری است و تحصیلات نیمه حضوری به تحصیلاتی اطلاق می شود که برای انجام آن، مدت حضور دانشجو در محل تحصیل (به استناد گذرنامه) بین یک سوم الی دو سوم طول تحصیل باشد.

ارزشیابی مدارک تحصیلی با توجه به مدارک پیش نیاز ارزشیابی می شوند و مدارک تحصیلی خارجی در سطح کارشناسی ارشد یا دکتری از موسسات معتبر که مستقیما و بدون اخذ مدارک تحصیلی قبلی اخذ شده اند بر اساس نظر مدیرکل امور دانش آموختگان، کمیسیون و یا شورای ارزشیابی، نظام آموزشی در موسسه محل تحصیل، فاصله زمانی شروع تا فراغت از تحصیل و در صورت لزوم با ارزیابی توانمندی های علمی، پِژوهشی و حرفه ای قابل ارزشیابی خواهند بود.

بر اساس شرایط جدیدی که بر نحوه ارزشیابی مدارک نیمه حضوری دانشگاههای خارج از کشور حکمفرما است هیچگونه تحصیلات نیمه حضوری و غیر حضوری در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد از اول ژانویه 2009 پذیرفته نیست.

به نقل از خبرگزاری مهر


 
فهرست خدمات مشاوره تحصیلات تکمیلی در فرانسه و بلژیک
ساعت ۳:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۳   کلمات کلیدی: خدمات مشاوره ،تحصیلات تکمیلی ،اقامت بلند مدت

به نام آنکه جان را فکرت آموخت

جهت اطلاع خوانندگان و متقاضیان مشاوره، فهرست خدمات و راهنمایی های مربوط به نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر فرانسه برای آشنایان به زبان فرانسه ونیز دانشگاه های بلژیک ویژه علاقمندان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی به شرح ذیل خاطر نشان می گردد:

-پیش بینی  دقیق هزینه تحصیلی و زندگی داوطلبان متناسب با دانشگاه و شهر محل تحصیل

-ارائه راهکار های کاهش هزینه های زندگی ضمن معرفی فرصت های در آمد زایی و اشتغال موقت و بهره گیری از کمک های اجتماعی دولت فرانسه و نیز بورسیه های تحصیلی

-معرفی  راهنمایان مقیم(دانشجویان دکتری) جهت پیگیری مراحل اخذ پذیرش و تسلیم مدارک مربوطه ، کمک به استقرار ارزانتر و سریعتر در شهر محل تحصیل

-ارائه راهنمایی های لازم جهت نگارش پروپوزال و بیوگرافی و عند اللزوم ترجمه و ویرایش آن

-معرفی دانشگاه های معتبر دولتی متناسب با رشته تحصیلی و بضاعت مالی متقاضی

-معرفی اساتید راهنمای برجسته به متقاضیان دکتری جهت ارائه درخواست پذیرش

-معرفی  دانشجویان مقیم جهت کسب اطلاعات محلی و اخذ راهنمایی های لازم

-معرفی مراکز و مهمانپذیرهای ارزان در پاریس و شهر محل تحصیل متقاضیان

- ارائه اطلاعاتی بمنظور یافتن کار مناسب و اقامت بعد از تحصیل

 

هدف  مشاوران دانشجوی ما کاهش  زمان اخذ پذیرش با اتکاء بر توانایی های متقاضیان است.

با بهره گیری دقیق از اطلاعات و راهنمایی های مشاوران ما در کمتر از 2 تا 3 جلسه شخصا از دانشگاه های معتبر در فرانسه و بلژیک پذیرش خواهید گرفت.

٠٩٣٩٧١٢٣١٢٧