مشاور اطلاعات و تحصیل در فرانسه

این وبلاگ با هدف ارائه اطلاعات لازم به کاربران متقاضی ادامه تحصیل در فرانسه و بلژیک و در صورت نیاز ارائه مشاوره های تحصیلی حضوری ایجاد شده است.

طرح کلی نگارش پروپوزال دکتری
ساعت ٩:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢٠   کلمات کلیدی: نگارش پروپوزال ،اصول پروپوزال نویسی ،طرح نامه دکتری ،چارچوب طرح نامه

با توجه به اینکه بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکتری در اروپا در نگارش پروپوزال از سبک مشخصی پیروی نمی کنند و از نگارش صحیح  و قابل قبول آن،  آگاهی کم و ناقصی دارند (بگونه ای که بعضا دریافت پاسخ منفی پذیرش خود را در این ارتباط قلمداد می کنند)، در ادامه طرح کلی و سرفصل های اصلی که می بایست در یک پروپوزال مد نظر متقاضیان قرار گیرد جهت اطلاع علاقمندان درج می گردد تا با استناد و تبعیت از این مدل، در نگارش هر چه بهتر  و دقیق تر پروپوزال خود و نهایتا جلب نظر استاد مورد نظرشان توفیق بیشتری یابند!

طرح کلی مسئله

تعداد صفحات: 4 تا 5 صفحه تایپ  شده با سبک استا ندارد

محتوی

الف) صفحه تیتر

ب) متنی که بدنبال آن می آید( مشتمل بر یک مقدمه، بسط موضوع و یک خاتمه) از دو تا چهار صفحه

ج) فهرست کتابشناسی

طرح مسئله

مقدمه

بیان موضوع و مسئله مطروحه( سئوال اصلی تحقیق)

تبیین و تشریح موضوع

1_ وضعیت مسئله، توصیف مختصر مفاهیم و نظریه هایی که ناظر بر مسئله است، وضعیت موضوع در مسئله شناختی گسترده تر( یا آمار مختصری از اصول نگارش یافته در باره مسئله)،

2_ طرح فرضیه ای برای مسئله مورد مطالعه،

3_ روش مورد استفاده برای پاسخگویی به سئوال،

نتیجه گیری

زمان پیش بینی شده شروع مطالعه و زمان بندی طرح تحقیق در صورت امکان

منبع:

Raymond Robert Trembly et Yvan Perrier, 2006, savoir plus : Outils et méthodes de travail intellectuel, 2éd. Les Editions de la Chenelière

در پست های آتی هر یک از سرفصل های مند رج به اجمال تشریح خواهد شد.


 
کار دانشجویی و فرصت های درآمدزایی در فرانسه
ساعت ٩:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱٩   کلمات کلیدی: فرصت های شغلی ،کار دانشجویی ،کار قانونی اقامت بلند مدت ،بیمه شغلی

 

 در پاسخ به سئوال برخی متقاضیان از جمله  آقا حمید باید بگویم که امکان کار قانونی فقط برای کسانی مجاز است که کارت اقامت دائم دارند و حداقل ده سالی در فرانسه مقیم بوده باشند و دانشجویان نیز تنها می تونند در صورت موفق شدن در پیدا کردن فرصت کار دانشجویی، تا حدا کثر 20 ساعت در هفته در دانشگاه کار بکنند با دستمزد حدودی 8 تا 10 یورو در ساعت از ظرفشویی در آشپزخانه گرفته تا امور سرپرستی سایت انفور ماتیک و یا کمک به معلولان دانشگاه!البته کسانی که در آموزش زبان انگلیسی یا در امور کامپیوتر مهارت و تجربه و تسلط کافی  دارند و یا مدرک پرستاری دارند در پیدا کردن برخی فرصت های درآمد زایی در دانشگاه و بویژه بخش خصوصی، وضعیت خیلی بهتری خواهند داشت .

لازم به ذکر است که دارندگان برخی مهارت ها همچون آرایشگری، کارگری بدون پوشش بیمه و با دستمزدی کمتر و بیشتر در اطراف شهر ها و محل سکونت مهاجران می توانند فرصت هایی را بیابند.

 


 
معرفی شهر های اصلی و دانشگاهی بلژیک(لوون)
ساعت ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱۸   کلمات کلیدی: دانشگاه های بلژیک ،لوون ،شهرهای دانشگاهی بلژیک ،منطقه هلندی زبان بلژیک

 

منطقه هلندی زبان

لوون

(Enlish : Leuven, Niderland : Leuven, Français : Louvain)

شهر لوون از 5منطقه لوون، 

Heverlee, Kessel-Lo, Wilsele, Wijgmaal

تشکیل شده است. لوون بیش از 90000 نفر جمعیت دارد. اگر به این تعداد 35000 نفر دانشجو و 11000 دانش آموز را اضافه کنیم، جای تعجب نخواهد بود که خیابان ها پر از چهره های جوان باشد؛ شهری که با ریتم دانشجو زندگی می کند: این شهر در ابتدا ترم تحصیلی دارای هفته های شلوغ ودر طول  تعطیلات و فصل امتحانات دارای آرامش نسبی است. قدیمی ترین دانشگاه بلژیک، درمنطقه هلند و لوکزامبورگ

K. U . Leuven( Catholic University of Leuven

با بیش از 550 سال قدمت در این شهر واقع است. جمعیت لوون بالاترین سطح میزان تحصیلات را در مقایسه با سایر شهر های بلژیک دارد و بسیاری از دانشجویان بلژیکی پس از فراغت از تحصیل در همین شهر مانده و مشغول کار و زندگی می شوند. از آنجا که دانشجویان بخش مهمی از حیات اجتماعی این شهر هستند، از سال 2001 میلادی به بعد اینچنین مقرر شد که همواره یک نفر به عنوان مسئول و نماینده امور دانشجویان  در شورای شهر حضور داشته باشد. نتیجه این اقدام، نزدیکی شهرداری با دانشجویان و مسائل آنها بود و سبب شد شهرداری همکاری ها و تسهیلات ویژه ای برای این قشر در نظر بگیرد. خدمات، اطلاع رسانی، و امکانات ورزشی این دانشگاه یکی از بهترین و ارزانترین ها در بلژیک می باشد.

لوون بدون شک یکی از امن ترین شهر های بلژیک است. یک خانم به تنهایی می تواند در هر ساعتی از شبانه روز بدون ترس از مزاحمت در شهر قدم بزند. برای کسب اطلاعات بیشتر در باره این شهر می توانید به سایت رسمی لوون در ادامه مراجعه کنید. 

www .leuven .be

مراجعه کنید.

با تشکر از جناب علی پور، همکار و مشاور در امور تحصیلات تکمیلی در بلژیک


 
10 اولویت صدور ویزای دانشجویی کشور فرانسه!
ساعت ۱٠:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱٧   کلمات کلیدی: اولویت صدور ویزا ،مشکلات صدور ویزا ،ویزای تحصیلی ،شرائط تسهیل صدور ویزا

 

برخی از متقاضیان ادامه تحصیل در فرانسه از امکان عدم صدور ویزای تحصیلی از سوی سفارت فرانسه، پس از صرف وقت و هزینه بسیار ابراز تردید و نگرانی می کنند که البته با توجه به  اتخاذ رویه های  متفاوت آن کنسولی در این خصوص طی سال های اخیر ، تا حدی  این نگرانی ها بجا به نظر می رسد! ولیکن  شرائط داوطلبان نیز در این مورد بسیار تعیین کننده است .در ادامه با توجه به تجربیات شخصی و مذاکره با کارشناسان مربوطه سفارت برخی از مولفه ها و شرائطی که  در صدور سهل تر ویزای تحصیلی  تاثیرگذار است یادآور می شوم:

1) افرادیکه از سوی  وزارت علوم موافقت  بورسیه تحصیلی دریافت کرده اند و یا در قالب تفاهم  نامه های علمی فرهنگی دو دانشگاه ایرانی و فرانسوی  اقدام به اخذ پذیرش کرده اند همواره در اولویت هستند.

2 ) محدوده سنی مناسب برای صدور ویزای تحصیلی  زیر سن 35 سال می  باشد.

3) داوطلبانی که اقوام  نزدیکی را در کشور فرانسه دارند بویژه کسانی که ضمانت مالی دانشجو را برعهده بگیرند معمولا در اولویت هستند.

4) افراد مجرد و افراد متاهل بدون فرزند  در اولویت صدور ویزا هستند و در موارد نادر متاهلین دارای فرزند خردسال غیر محصل.

5) افرادی که منابع مالی ، ملکی و  درآمدی عالی و یا خوبی دارند .

 6) افرادیکه دارای شناسنامه فرانسوی هستند و یا یکی از والدین آنها فرانسوی است.

7)افرادیکه والدینشان در امور بازرگانی  بوده و با شرکت های فرانسوی  در ارتباط  تجاری هستندو یا دیپلمات های نظام می باشند.

8) افرادی که  دارای مدارک دانشگاهی زبان فرانسه  می باشند و یا  سابقه تدریس و ترجمه  به این زبان را داشته باشند.

9) افرادی که در اوایل سال میلادی و یا اواخر آن اقدام به تشکیل پرونده می کنند.

10) اعتبار رشته و دانشگاهی که متقاضی را پذیرفته است عامل مهمی در اولویت صدور ویزاست .معمولا متقاضیان ادامه تحصیل در علوم فنی و مهندسی و پایه  کمتر با پاسخ منفی مواجه می شوند.

و در نهایت افرادیکه دارای قدرت چانه زنی بالایی هستند، بسیار پیگیر و سمج می باشند والبته وقت کافی هم داشته باشند تاچنانچه آنها را از درب  بیرون اندازند از دیوار وارد شوند! که البته از اینگونه  داوطلبان نیز کم نیستند از جمله بنده که پس از رد درخواست ویزا در نخستین بار مایوس نشدم و پس  از یک سال دوندگی، دیدن کنسول و سفیر و مکاتبات بسیار موفق به اخذ ویزا  شدم !


 
اخذ ویزای تحصیلی از طریق ثبت نام در دوره های آ موزشی زبان فرانسه!
ساعت ۱٠:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱٥   کلمات کلیدی: صدور ویزا ،مشکلات صدور ویزا ،اخذ پذیرش ،دوره زبان

در پاسخ به مقاضیانی که در خصوص  عزیمت به فرانسه  متعاقب ثبت نام  در موسسات فراگیری زبان فرانسه سئوال می کنند و یا برای  یافتن موسسه معتبر و ثبت نام در دوره های آموزشی کمک طلب می کنند خاطر نشان می کنم که سفارت فرانسه تنها با نامه اخذ پذیرش اقدام به تشکیل پرونده متقاضی جهت صدور ویزا می کند ولا غیر!لذا به اطلاع کلیه داوطلبان ادامه تحصیل می رساند که علی رغم اطلاعات نادرستی که از سوی برخی افراد ناآگاه منتشر می شود، چنین امکانی حداقل تا ماه گذشته وجود نداشته است و بعید هم به نظر می رسد که با توجه به خیل متقاضیان نا آشنا به زبان فرانسه، سفارت مربوطه به چنین اقدامی دست بزند!لذا هر گونه صرف وقت و هزینه در این جهت غیر معقول به نظر می رسد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و اطمینان از صحت این ادعا می توانید شخصا با کارشناسان بخش فرهنگی سفارت فرانسه،  واقع در دیباجی شمالی تماس حاصل نمایید!


 
بورس های رساله کوتوتلC0- tutelle
ساعت ۸:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱٤   کلمات کلیدی: بورس تحصیلی ،رساله کوتوتل ،همکاری ایران و فرانسه ،مبلغ بورس کوتوتل

 

بورس  های رساله کوتوتل   

C0- tutelle

رساله کوتوتل بر اساس قرارداد منعقد شده میان دو دانشگاه ایرانی و فرانسوی که در آن  پژوهش و تحقیق و نگارش یک رساله دکتری واحد به گونه ای پیش بینی شده است که دانشجو مراحل تحقیق و نگارش را در ایران و فرانسه بگذراند تا دکترای فرانسوی و ایرانی خود را دریافت دارد.

شرایط لازم برای تشکیل پرونده

1- دارابودن سن کمتر از 35 سال

2- تسلط زبانی به تایید استاد راهنمای فرانسوی

3- تاریخ تحویل پرونده نیمه خرداد ماه 1390 برای سال تحصیلی 2011_2012

4-برگزاری جلسه کمیسیون  بورس ها اواخر خرداد ماه

مدارک لازم

- شناسنامه و مدارک دانشگاهی ترجمه شده به فرانسه

- بیوگرافی به زبان فرانسه و یا انگلیسی

- قراردابین دانشگاهی

- نامه موافقت استادان راهنمای ایرانی و فرانسوی

- انگیزه نامه ای که در آن پروژه را نیز شرح داده شده باشد

- پیش ثبت نام در دانشگاه فرانسوی

این بورس  شامل کمک های زیر می باشد:

1- یک سفر رفت و برگشت

2- هزینه های ثبت نام دانشگاهی

3- بیمه اجتماعی

4- کمک هزینه زندگی به مبلغ 767 یورو در ماه حداکثر برای مدت 12 ماه در سه سال دوره رساله

بورس از اول اکتبر سال تحصیلی قابل محاسبه است.


 
امکان برداشت از حساب ارزی در حین تحصیل در فرانسه!
ساعت ٩:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱٤   کلمات کلیدی: حساب ارزی ،مسائل مالی ،منابع مالی ،هزینه های زندگی و تحصیل

بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در فرانسه از امکان برداشت وجه از حساب ارزی خود در حین تحصیل سئوال می کنند،در این خصوص خاطر نشان می کنم که دانشجویان می توانند در زمان تحصیل تا سقف 4000 یورو از 6000 یوروی واریزی خود و احیانا همسر را عند اللزوم برداشت نمایند، ضمنا با توجه به تحریم بانک ملی در سال های اخیر، در حال حاضر متقاضیان روادید بلند مدت دانشجویی می بایست این وجه را به حساب ارزی بانک تجارت واریز نموده و پس از استقرار در فرانسه، کل وجه را به یک حساب دیگر در فرانسه منتقل نمایند.

لازم به ذکر است که داشتن موجودی  بانکی در هنگام در خواست و یا تمدید کارت اقامت الزامیست.


 
نحوه و زمان پیوستن همسر دانشجو
ساعت ۱٢:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۸   کلمات کلیدی: صدور ویزا ،ویزای همسر ،زمان پیوستن همسر ،قرزند دانشجو

در پاسخ به متقاضیان متاهلی که در خصوص پیوستن همسرشان سئوالاتی مطرح می کنند یاد آوری می کنم که تنها چنانچه مردان دانشجو ازدانشگاه های فرانسوی پذیرش بگیرند پس از اخذ کارت اقامت یک ساله می توانند با ارسال رو نوشت برای همسر، نسبت به تشکیل پرونده تقاضای ملحق شدت به شوی خود اقدام نمایند و بدیهی است که عکس آن، مورد قبول واقع نمی شود!در همین ارتباط خاطر نشان می کنم که مدت زمان پیوستن همسر بسته به شهر محل سکونت و روند صدور کارت اقامت یک ساله از ۴تا ٧ ماه متغییر می باشد و لذا داوطلبان متاهل  و عاطفی می بایست  این نکته را مد نظر قرار دهند.

در همین فرصت مجددا یادآور می شوم که سفارت فرانسه در صدور ویزای الحاقی برای فرزندان شاغل به تحصیل در ایران بسیار سخت گیری می کند!


 
فهرست دانشگاه های معتبر فرانسه و فراخوان مدرس قراردادیATER سال 2011
ساعت ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۳   کلمات کلیدی: سایت دانشگاه های معتبر ،فراخوان جذب مدرس قراردادی ،معرفی چند سایت دانشگاهی

در ادامه فهرست برخی از دانشگاه های معتبر فرانسه و نیز فراخوان جذب مدرس قراردادی را خواهید دید:

Recrutement ATER, année 2011

 

   
samedi 26 février Détails   Université d'Angers (site web)
samedi 26 février Détails   Université d'Angers (Institut universitaire de technologie d'Angers) (site web)
mardi 15 mars Détails   Université Toulouse II (site web)
mercredi 16 mars Détails   Université Toulouse I (site web)
vendredi 18 mars Détails   Institut d'études politiques de Toulouse site web)
vendredi 18 mars Détails   Université française de Polynésie siteweb)
lundi 28 mars Détails   Université Paris X (site web)
mardi 29 mars Détails   Université Paris II (site web)
vendredi 1er avril Détails   Université de Caen (site web)
dimanche 3 avril Détails   Université Paris I (site web)
mercredi 13 avril Détails   Université de Versailles Saint-Quentin en Yvelines (site web)
vendredi 15 avril Détails   Université Bordeaux III (site web)
vendredi 15 avril Détails   Université de La Rochelle (site web)
vendredi 15 avril Détails   Université de Poitiers (site web)
jeudi 21 avril Détails   Université Strasbourg (site web)
jeudi 21 avril Détails   Université de Rouen (site web)
vendredi 22 avril Détails   Institut d'études politiques de Lille (site web)
vendredi 22 avril Détails   Université Lille III (site web)
samedi 23 avril Détails   Université Paris XI (site web)
samedi 23 avril Détails   Université de Marne-la-Vallée (site web)
mardi 26 avril Détails   Université Lille II (site web)
mardi 26 avril Détails   Université de technologie de Compiègne (site web)
vendredi 29 avril Détails   Université Lyon I (site web)
vendredi 29 avril Détails   Université Paris V (site web)
vendredi 29 avril Détails   Université de Chambéry (site web)
vendredi 29 avril Détails   Université de Tours (site web)
vendredi 29 avril Détails   Université de Tours (Institut universitaire de technologie de Blois) (site web)
vendredi 29 avril Détails   Université de Tours (Institut universitaire de technologie de Tours) (site web)
samedi 30 avril Détails   Université Paris VII (site web)
lundi 2 mai Détails   Institut d'études politiques de Rennes (site web)
lundi 2 mai Détails   Université Lyon III (site web)
lundi 2 mai Détails   Université Lyon III (Institut universitaire de technologie de Lyon) (site web)
lundi 2 mai Détails   Université Montpellier I (site web)
lundi 2 mai Détails   Université d'Artois (site web)
lundi 2 mai Détails   Université de Mulhouse (site web)
mardi 3 mai Détails   Institut d'études politiques de Lyon (site web)
mardi 3 mai Détails   Université Aix - Marseille III (Institut universitaire de technologie de Marseille) (site web)
mardi 3 mai Détails   Université Bordeaux I (site web)
mardi 3 mai Détails   Université Lille I (site web)
mardi 3 mai Détails   Université Rennes II (site web)
mardi 3 mai Détails   Université d'Amiens (site web)
mardi 3 mai Détails   Université d'Amiens (Institut universitaire de technologie d'Amiens) (site web)
mardi 3 mai Détails   Université d'Amiens (Institut universitaire de technologie de Beauvais) (site web)
mardi 3 mai Détails   Université d'Amiens (Institut universitaire de technologie de l'Aisne) (site web)
mercredi 4 mai Détails   Institut universitaire de formation des maîtres d'Orléans-Tours (site web)
mercredi 4 mai Détails   Université d'Orléans (site web)
mercredi 4 mai Détails   Université d'Orléans (Institut universitaire de technologie d'Orléans) (site web)
mercredi 4 mai Détails   Université de technologie de Troyes (site web)
jeudi 5 mai Détails   Université du Mans (site web)
jeudi 5 mai Détails   Université du Mans (Institut universitaire de technologie de Laval) (site web)
jeudi 5 mai Détails   Université du Mans (Institut universitaire de technologie du Mans) (site web)
vendredi 6 mai Détails   Université Lyon II (site web)
vendredi 6 mai Détails   Université Lyon II (Institut universitaire de technologie de Bron) (site web)
vendredi 6 mai Détails   Université Paris VIII (site web)
vendredi 6 mai Détails   Université Paris VIII (Institut universitaire de technologie de Montreuil) (site web)
vendredi 6 mai Détails   Université Paris XIII (site web)
vendredi 6 mai Détails   Université de Besançon (site web)
vendredi 6 mai Détails   Université de Perpignan (site web)
vendredi 6 mai Détails   Université de Perpignan (Institut universitaire de technologie de Perpignan) (site web)
vendredi 6 mai Détails   Université de Valenciennes (site web)
vendredi 6 mai Détails   École nationale d'ingénieurs de Brest (site web)
vendredi 6 mai Détails   Établissement public administratif d'Albi (site web)
samedi 7 mai Détails   Institut universitaire de formation des maîtres d'Aix-Marseille (site web)
samedi 7 mai Détails   Université Aix - Marseille I (site web)
samedi 7 mai Détails   Université de Pau (site web)
lundi 9 mai Détails   Institut Polytechnique de Bordeaux (site web)
lundi 9 mai Détails   Université Paris III (site web)
lundi 9 mai Détails   Université Paris XII (site web)
lundi 9 mai Détails   Université Paris XII (Institut d'urbanisme de Paris) (site web)
lundi 9 mai Détails   Université Paris XII (Institut universitaire de technologie de Seine et Marne Sud) (site web)
lundi 9 mai Détails   Université d'Evry Val d'Essonne (site web)
lundi 9 mai Détails   Université de Nantes (site web)
mercredi 11 mai Détails   Université de Dijon (site web)
vendredi 13 mai Détails   Université Clermont-Ferrand I (site web)
vendredi 13 mai Détails   Université Clermont-Ferrand II (site web)
vendredi 13 mai Détails   Université Montpellier II (site web)
vendredi 13 mai Détails   Université Nancy I (site web)
vendredi 13 mai Détails   Université Nancy II (site web)
vendredi 13 mai Détails   Université Paris IV (site web)
vendredi 13 mai Détails   Université de Metz (site web)
vendredi 13 mai Détails   Université de Metz (Institut universitaire de technologie de Metz) (site web)
vendredi 13 mai Détails   Université de Metz (Institut universitaire de technologie de Thionville-Yutz) (site web)
samedi 14 mai Détails   Université Bordeaux IV (site web)
dimanche 15 mai Détails   Université du Littoral (site web)
lundi 16 mai Détails   Université Aix - Marseille II (site web)
lundi 16 mai Détails   Université de Limoges (site web)
mardi 17 mai Détails   Institut universitaire de formation des maîtres de Rennes (site web)
mardi 17 mai Détails   Université Paris VI (site web)
mardi 17 mai Détails   Université de Brest (site web)
mercredi 18 mai Détails   Université Montpellier III (site web)
vendredi 20 mai Détails   Institut universitaire de formation des maîtres de Grenoble (site web)
vendredi 20 mai Détails   Université Bordeaux II (site web)
vendredi 20 mai Détails   Université Grenoble I (site web)
vendredi 20 mai Détails   Université Paris IX (site web)
vendredi 20 mai Détails   Université de Cergy-Pontoise (site web)
lundi 23 mai Détails   Université de la Réunion (site web)
jeudi 26 mai Détails   Université Grenoble II (site web)
jeudi 26 mai Détails   Université Grenoble III (site web)
jeudi 26 mai Détails   Université Toulouse III (site web)
vendredi 27 mai Détails   Institut universitaire de formation des maîtres de Nice (site web)
vendredi 27 mai Détails   Université Rennes I (site web)
vendredi 27 mai Détails   Université Rennes I (Institut universitaire de technologie de Lannion) (site web)
vendredi 27 mai Détails   Université de Nice (site web)
vendredi 27 mai Détails   Université de Nice (Institut universitaire de technologie de Nice) (site web)
vendredi 27 mai Détails   École nationale supérieure de mécanique et d'aérotechnique de Poitiers (site web)
samedi 28 mai Détails   Institut d'études politiques de Bordeaux (site web)
dimanche 29 mai Détails   Université Bretagne Sud (Institut universitaire de technologie de Vannes) (site web)
mardi 31 mai Détails   Institut d'études politiques d'Aix-en-Provence (site web)
mardi 31 mai Détails   Université d'Avignon (site web)
mardi 31 mai Détails   Université de Saint-Étienne (site web)
mardi 31 mai Détails   Université du Havre (site web)
mardi 31 mai Détails   Université du Havre (Institut universitaire de technologie du Havre) (site web)
mercredi 1er juin Détails   Université de Toulon (site web)
vendredi 3 juin Détails   Conservatoire national des Arts et Métiers de Paris (site web)
vendredi 3 juin Détails   Institut d'études politiques de Grenoble (site web)
lundi 6 juin Détails   École normale supérieure de Lyon (sciences) (site web)
vendredi 10 juin Détails   Institut national des langues et civilisations orientales de Paris (site web)
mardi 14 juin Détails   Université de Reims (site web)