مشاور اطلاعات و تحصیل در فرانسه

این وبلاگ با هدف ارائه اطلاعات لازم به کاربران متقاضی ادامه تحصیل در فرانسه و بلژیک و در صورت نیاز ارائه مشاوره های تحصیلی حضوری ایجاد شده است.

تیراژ کتاب،اولویت های مطالعه و حقوق مالکیت فکری در فرانسه و معرفی چند سایت
ساعت ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۱٢/۱۳   کلمات کلیدی: تیراژ کتاب در فرانسه ،مالکیت معنوی و فکری ،اولویت های مطالعه ،معرفی چند سایت

 

با تاخیر از پاسخ به کیمیای مهر

در خصوص سئوالات شما باید بگویم که یکی از مسایلی  که در فرانسه قابل تامل است تعداد کتابفروشی هاست بگونه ای که شاید بتوان گفت  که همانقدر که در  ایران بنگاه معاملات املاک وجود دارد در فرانسه کتابفروشی وجود دارد و این یعنی توسعه فرهنگی یک کشور!

در باره تیراژ کتاب در فرانسه در قیاس با ایران باید گفت  نشان کرد: تیراژ کتاب در ایران معمولا 3000 تا 5000 نسخه درچاپ اول است  اما در کشور ی چون فرانسه حدود 20000 نسخه و بیشتر است است، که این میزان در بسیاری از کشورهای جهان مانند روسیه و آلمان  نیز صدق می کند . زیباترین و پرفروشترین  کتاب ادبی ایران  "سووشون" (سیمین دانشور)  درطول سال ها چاپ این اثرحدود 60000 نسخه بوده است  که این مقدار  متاسفانه حدود یک دهم تیراژ کتاب در روسیه است!

در خصوص نوع کتاب های مورد مراجعه و مطا لعه فرانسوی ها نیز  تا جایی که بنده مشاهده و مطالعه کردم آثار ادبی  و بویژه رمان در مرتبه اول قرار دارد و البته آثار مذهبی در مرتبه آخر و در خصوص زمینه های دیگر آثار اختلاف نظر است ولیکن  شوهد نشان می دهد که کتاب های تخصصی  و علمی نیز از فراوانی بالایی بر خوردار است.

در پاسخ به سئوال دیگرتان مبنی بر رعایت حقوق کپی رایت و یا حقوق مالکیت فکری و ادبی باید عرض کنم که فرانسه از جمله اولین کشور هایی است که به رعایت این قانون بشدت پایبند است و از آن دفاع می کند و با متخلفان حتی در فضای مجازی  بر خورد قانونی می کند.خوب است بدانید که برای یک  سی دی بازی و یا حتی موزیک متقاضی می باید حداقل15 تا 35 یورو پرداخت نماید و تنها  پس از گذشت چند سال از انتشار اثری امکان خرید آن با مبالغ کمتر تا سقف 80 درصد و یا کمتر میسر است!

در خاتمه چند آدرس دسترسی به منابع مجازی و کتابخانه الکترونیکی را درج می کنم:

http://web-books.com/ کتابخانه مجازی

http://bbf.enssib.fr/consulter/bbf-2009-04-0101-007  بولتن کتابخانه های فرانسه

http:www.sup.adc.education.fr/bib/ سایت منابع دانشگاهی جهان

http://theses.univ-lyon2.fr/?q=node/48 سایبر تز به زبان فرانسه