مشاور اطلاعات و تحصیل در فرانسه

این وبلاگ با هدف ارائه اطلاعات لازم به کاربران متقاضی ادامه تحصیل در فرانسه و بلژیک و در صورت نیاز ارائه مشاوره های تحصیلی حضوری ایجاد شده است.

هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه و بلژیک
ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱٢/٤   کلمات کلیدی: اعطای بورس ،هزینه زندگی ،هزینه های زندگی و تحصیل

یکی از اولین سئوالاتی که متقاضیان تحصیل در خارج کشور مطرح می کنند، میزان هزینه تحصیل و زندگی یک دانشجو در فرانسه  یا بلزیک است. در این خصوص اجمالا خاطر نشان می کنم که متوسط هزینه زندگی بسته به عوامل مختلف و از جمله شیوه یا سبک زندگی متفاوت است!  البته برخی فاکتورهای دیگر مثل جنسیت و مشی اقتصادی نیز برآن بی تاثیر نیست. با این حال به طور کلی می توان گفت که در شهرستان های فرانسه  بسته به بزرگ یا کوچک بودن شهر می توان رقم300 تا 500 یورو  را برآورد کرد و برای زندگی و تحصیل در پاریس می باید حداقل 50 تا 80 درصد به رقم فوق اضافه کرد؛ یعنی رقمی معادل 600 تا 900 یورو در هر ماه!البته شایان ذکر است که این برآورد برای افرادی است که زندگی معمولی و در حد متوسطی دارند و مطمئنا برخی افراد در مواقع لزوم می توانند حتی تا 20 تا 30 درصد پایین تر از این مبالغ هزینه کنند.

و برای کسانی که به زبان فرانسه آشنایی ندارند و یا مایلند به زبان انگلیسی در یک کشور اروپایی مثل بلژیک دامه تحصیل دهند می بایست برای زندگی در بروکسل هزینه ای معادل 800 تا 1000 یورو و در شهرهای آن کشور همچون گنت  حدود 600 یورو  هزینه کنند.

البته لازم به ذکر است که در کشور بلژیک، امکان برخورداری از کمک مسکن همچون کشور فرانسه وجود ندارد و لی در عوض برخی از دانشگاه ها از منابع مالی بهتری برای اعطای بورس برخوردارند!