مشاور اطلاعات و تحصیل در فرانسه

این وبلاگ با هدف ارائه اطلاعات لازم به کاربران متقاضی ادامه تحصیل در فرانسه و بلژیک و در صورت نیاز ارائه مشاوره های تحصیلی حضوری ایجاد شده است.

پاسخ به چند سوال
ساعت ٩:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٩   کلمات کلیدی: هنر ،خدمات مشاوره ،ادامه تحصیل در بلژیک ،هزینه تحصیل

برخی از داوطلبانی که فارغ التحصیل رشته های فنی هستند در خصوص ادامه تحصیل در رشته های علوم انسانی همچون هنر سوالاتی را مطرح می کنند.در پاسخ به این عزیزان یادآوری می کنم که معمولا اکثر دانشگاه های فرانسه و بلژیک در صورتی که متقاضی، دارای سوابق کاری مرتبط با رشته مورد نظر  باشد ممکن است به آنها پیشنهاد گردد که از سال سوم مقطع لیسانس یا L3در رشته مورد نظر آغاز به تحصیل کنند و احتمال اینکه از مستر موافقتی به عمل آید بسیار کمتر است. در خصوص علاقمندان به رشته های سینما هم متقاضیان می توانند تنها تا  مقطع مستر دو به ادامه تحصیل بپردازند و پس از آن می بایست در مقطع دکتری بر روی موضوع مورد علاقه خود تحت راهنمایی یک استاد مطالعه و تحقیق کنند(بای ریسرچ ) و عملا در این مقطع دانشجو می بایست از منابع علمی و همایش های مربوطه بهره گیری کند.

ضمنا برای اطلاع آن دسته از عزیزانی که مایل به ادامه تحصیل در بلژیک هستند خاطر نشان می کنم که هزینه تحصیل تقریبا در این دو کشور یکسان است ولیکن هزینه زندگی در شهرهای بلژیک تقریبا دو برابر شهر های فرانسه و معادل هزینه زندگی در شهر گرانی چون پاریس است! بویژه آنکه در بلژیک دانشجویان نمی توانند از کمک مسکن نهاد های دولتی( کف) استفاده کنند(مهم ترین عامل کاهش هزینه زندگی در فرانسه)!

همچنین بر اساس اطلاعات موثق با روز کار آمدن دولت جدید در فرانسه و کنار رفتن سارکوزی که قوانین سخت گیرانه ای برای مهاجرت وضع نموده بود، در ماه های اخیر با برخی از گواهی ثبت نام در دوره های آموزشی زبان هم ویزا صادر شده است، اگر چه در رشته های فنی و مهندسی و در مقاطع ارشد به بالا بوده است.با این حال بنده  چنین روندی را به دانشجویان توصیه نمی کنم چون در بهترین حالت، امکان اخذ ویزا کمتر از 10 درصد می باشد.